Meciuri spectaculoase, cu multe goluri, în etapa a 15-a din campionatul de minifotbal Brăila | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Meciuri spectaculoase, cu multe goluri, în etapa a 15-a din campionatul de minifotbal Brăila

• liderul, Pretenaşii, continuă seria succeselor • cel mai frumos gol a fost înscris de Alexandru Sima (Rulers FC), iar cel mai bun portar a fost Cristian Mitrea (FC Buzăului)

Runda a 15-a a Campionatului de minifotbal Brăila s-a încheiat cu rezultate normale. Cel mai frumos gol al etapei a fost înscris de Alexandru Sima (Rulers FC), iar cel mai bun portar a fost Cristian Mitrea (FC Buzăului).

Liderul actualei ediţii a Campionatului de minifotbal Brăila continuă seria victoriilor. În etapa a 15-a, care a avut loc duminică, 26 ianuarie, Pretenaşii, în calitate de echipă gazdă, s-a impus cu 7-4, după ce la pauză a condus cu 4-2, în partida cu FC Brăila. Cristian Pascu şi Emanuel Moldoveanu au fost remarcaţii echipei de pe primul loc, în timp ce de la oaspeţi s-a evidenţiat Alexandru Neta, autor al unei “duble”. Lipsită de aportul a trei titulari, echipa Penitenciarului Brăila a pierdut cu 7-0 partida cu Juventus. Din tabăra alb-negrilor s-a remarcat Georgian Chihaia, care a înscris două goluri spectaculoase.

Voinţa s-a impus cu 10-7 în faţa celor de la Yazaki. Diferenţa s-a făcut însă în repriza a doua, pentru că la finalul primei părţi a întâlnirii scorul a fost egal, 4-4. Jucătorii acestei partide au fost Laurenţiu Pană respectiv Mihai Avramescu, fiecare dintre ei reuşind să marcheze câte 4 goluri.

VALRAZ a câştigat cu 12-6 meciul cu Rulers FC, după ce la pauză a condus cu 4-0. Georgian Giuglea cu două reuşite, respectiv Alexandru Buzatu cu trei goluri şi Valentin Tureac cu două, au fost cei mai buni jucători ai acestei partide.

Una dintre partidele interesante ale acestei runde, SUD 1947, locul al 5-lea şi FC Buzăului, poziţia a 2-a, s-a încheiat cu victoria echipei considerate în deplasare. FC Buzăului a condus cu 5-2 la pauză, iar în final s-a impus cu 9-5, remarcaţii acestui meci fiind, în opinia organizatorului, Daniel Orăşanu cu 2 goluri, Daniel Tudorache 1, respectiv Cătălin Spirea autor al unui hat trick. Iar cele două formaţii îşi păstrează şi după această rundă poziţiile deţinute în clasament până la acel moment.

ACSC Cazasu, locul al 6-lea, a dispus la scor, 9-2, după ce a condus la pauză cu 6-0, de ocupanta poziţiei a 11-a, SNLP Tichileşti. Marius Moroianu şi Iulian Petcu au înscris de câte două ori pentru formaţia gazdă, Daniel Dolea s-a remarcat de la echipa vizitatoare.

După etapa a 15-a, primele cinci locuri sunt ocupate în ordine de: 1 Pretenaşii 42 puncte, 2 FC Buzăului 39 puncte, 3 VALRAZ 28 puncte, 4 Juventus 26 puncte, 5 Sud 1947 24 puncte.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054