Prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, după o lovitură liberă executată de Ovidiu Vezan, de la 35 de metri, dar cu largul concurs al portarului Budur. Până la pauză, Chiţu şi Vezan de la oaspeţi, Puşcaşu şi Moise de la gazde au creat faze frumoase, însă tabela nu s-a mai modificat.
La două minute de la reluare brăilenii au irosit o uriaşă ocazie de a egala, dar Câmpeanu şi Pălimaru nu au avut nicio reacţie la centrarea perfectă a lui Moise.
Soarta partidei s-a decis în minutul 52, când Budur a fost eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător şi Chiţu, din penalty, a dus scorul la 0-2.
Gazdele au început să spere din nou după reuşita lui Pălimaru (min. 65), dar fiind concentraţi doar pe cartea atacului, elevii lui "Vioară" le-au oferit dobrogenilor şansa de a iniţia contraatacuri periculoase, numai că Bucuroiu a avut intervenţii foarte bune la şuturile succesive ale lui Chiţu şi Creţu.
O fază grea s-a derulat în minutul 80, când Moise a şutat la poartă şi gazdele au susţinut că mingea a trecut de linia porţii, însă centralul partidei, Ionuţ Coza, a lăsat jocul să continue.
Cu cinci minute înainte de finalul partidei, oaspeţii au mai înscris o dată prin Zaharia, aflat într-o suspectă poziţie de ofsaid şi CF Brăila a suferit prima înfrângere din acest campionat pe teren propriu.

CF Brăila: Budur (min 52: Bucuroiu) - Bosoi, Călin, Ivan, Vlaicu - Moise, Dăniţă (min. 38: Prodan; min. 83: S. Nicoliţă), Puşcaşu, Otvoş - Pălimaru, Câmpeanu.

09cfbr1"Mă voi retrage din fotbal de la CF Brăila"
* a declarat la finalul partidei, Bănel Nicoliţă

La partida de pe Municipal a asistat şi actualul jucător al lui Saint-Etienne, Bănel Nicoliţă. Fiind accidentat, "Jardel", cum i se spunea la Steaua, a revenit în ţară şi a venit la Brăila să-şi vadă echipa de la care s-a lansat în fotbalul mare, dar mai ales pe fratele său, Stelian Nicoliţă. La finalul partidei, Bănel a dat autografe şi s-a fotografiat alături de fanii brăileni.
"Am venit să văd echipa la care am jucat şi pe fratele meu, dar fotbalul îţi rezervă surprise, unele plăcute, altele mai puţin plăcute. Brăilenii au muncit mult ca să ajungă în zona superioară a clasamentului, fotbalul aici este în ascensiune şi sper ca în curând să văd CF Brăila în prima ligă. Am două oraşe de suflet, în care revin cu o imensă plăcere, Brăila şi Făurei. De altfel, vă spun că de la Brăila îmi doresc să mă retrag din fotbal", a declarat Bănel Nicoliţă.
Fostul stelist a menţionat apoi că nu a suferit o accidentare gravă şi că, în maximum două săptămâni, se va reîntoarce pe gazon.
"Doctorii au dat un verdict mai puţin încurajator, însă, aşa cum mă cunoaşteţi, eu sunt un luptător şi în două săptămâni revin pe gazon. Folosesc acest prilej pentru a transmite «Sărbători fericite!» tuturor iubitorilor de fotbal brăileni şi nu numai", a adăugat Bănel Nicoliţă.