Prima surpriză a sezonului de primăvară | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Prima surpriză a sezonului de primăvară

Sâmbăta trecută, Victoria Cazasu a produs prima mare surpriză a sezonului fotbalistic de primăvară din Liga a IV-a brăileană la fotbal. Ocupanta locului al optulea din campionat, după 15 etape, s-a impus la scor, 4 - 1, pe terenul echipei de pe locul al doilea, Viitorul Însurăţei. Atât rezultatul cât şi proporţiile scorului o recomandă pe Victoria Cazasu ca fiind o pretendentă serioasă la accederea la turneul play off şi chiar la podium în acest campionat. Condusă cu 1 - 0 graţie reuşitei lui Teodor Lupaşcu (min. 25) Victoria Cazasu, fără două piese importante în angranajul său, Stănel Ion şi Iulian Oaie, ambii suspendaţi pentru cumulul a patru cartonaşe galbene, a trecut la cârma partidei şi a egalat în ultimul minut de joc al primei reprize, prin Vlad Omer. Partea a doua a partidei a fost la discreţia oaspeţilor. Viorel Banciu a realizat "dubla" iar formaţia din Cazasu avea deja victoria asigurată. Vially a marcat un eurogol în ultimul minut de joc al întâlnirii iar Victoria Cazasu s-a impus la scor în deplasarea de la Însurăţei.
"Arbitraj impecabil din partea întregii brigăzi de arbitri cu un plus pentru centralul Ionuţ Rădulescu. Dacă beneficiam de acelaşi mod corect de arbitraj şi în partida cu Dacia Unirea altul ar fi fost rezultatul şi în acel joc", a declarat la finalul partidei Marian Samuilă, fundaşul dreapta al echipei Victoria Cazasu.
Derby-ul de pe "Ştefan Vrăbioru", Viitorul Ianca - Victoria Traian a fost câştigat într-o manieră mult mai categorică decât o arată scorul, 3 - 1, de echipa antrenată de Viorel Ciucaşu iar lidera, Sportul Chiscani a realizat scorul etapei, 8 - 0 în deplasarea de la Voinţa Plopu. Duminică, pe Municipal, Dacia Unirea 2 Brăila a câştigat cu 3-2 partida cu Pandurii Tudor Vladimirescu.
Cu mai multe detalii revenim în ediţia noastră de marţi.