România - Irlanda de Nord 2-0 (0-0), în preliminariile Campionatului European de fotbal 2016 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

România - Irlanda de Nord 2-0 (0-0), în preliminariile Campionatului European de fotbal 2016

România încheie anul pe prima poziție în grupa de calificare pentru EURO 2016 după ce a trecut, vineri seară, de Irlanda de Nord. După o primă repriză în care tricolorii au irosit ocazie după ocazie (au avut și o bară, în minutul 18, prin Chipciu - care a reluat din interiorul careului în transversală), Paul Papp (foto) i-a executat pe oaspeți în doar cinci minute.
Astfel, în minutul 74, stelistul (împrumutat de la Chievo Verona) a deschis scorul cu un șut din interiorul careului. În minutul 79 Sânmărtean se răzbună pentru penalty-ul neacordat cu un sfert de oră înainte și centrează perfect, același Papp reluând cu o lovitură de cap din 6 metri.

România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Pintilii, Sânmărtean - Torje (Hoban min.80), Chipciu, Tănase (Maxim min.58) - Stancu (Keşeru min.46). Antrenor: Anghel Iordănescu

Irlanda de Nord: Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn (Clingan min.63), Norwood, Baird, Evans (McKay min.79), Brunt - Lafferty. Antrenor: Michael ONeill

Cartonaşe galbene: Pintilii min.47 / McLaughlin min.45, Lafferty min.52

Meciul a fost arbitrat de suedezul Jonas Eriksson, ajutat de compatrioţii săi Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (ambii asistenţi), Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (ambii asistenţi suplimentari) şi Mehmet Culum (rezervă).

Înaintea meciului, căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, a fost premiat de UEFA după ce a ajuns la 100 de meciuri pentru România.
În repriza a doua fanii de la peluza sud au afişat mai multe bannere pe care scris: "FRF Mafia".
Cu două minute înainte de marcarea primului gol al lui Papp, jandarmii au intervenit într-un sector de la peluza sud, unde se afla o parte din galeria României şi au folosit gaze lacrimogene pentru dispersarea fanilor. După marcarea golului, fanii au revenit la locurile lor, relatează Mediafax.
La meci au asistat 28.892 de spectatori, dintre care circa 1.000 de fani irlandezi.
Acesta a fost ultimul meci oficial pentru România în acest an, "tricolorii" urmând să mai dispute, marţi, o partidă amicală cu Danemarca.
Partida cu Irlanda de Nord a fost prima pentru noul staf al naţionalei, condus de Anghel Iordănescu, alături de secunzii Daniel Isăilă, Viorel Moldovan şi Ionuţ Badea.

Alte rezultate

Grecia - Insulele Feroe 0-1 (0-0)!!!
Grecii sunt la a treia înfrângere pe teren propriu, fiind învinși și de Irlanda de Nord și de România.

Ungaria - Finlanda 1-0 (0-0)