Simona Halep a pierdut în faţa Serenei Williams | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Simona Halep a pierdut în faţa Serenei Williams

Simona Halep nu-şi va putea apăra trofeul la Indian Wells, câştigat anul trecut, după ce a pierdut cu Serena Williams în sferturile de finală, scor 6-4, 6-3. Scorul general al partidelor directe a devenit astfel 7-1 pentru liderul mondial, relatează Prosport.

Reprezentanta României a avut câteva sclipiri în acest joc, dar Serena Williams nu prea i-a oferit ocazia să-şi facă jocul, să atace. Liderul WTA şi-a impus jocul în forţă, atât cu serviciul, cât şi la retur, încercând şi reuşind în cea mai mare parte să o ţină pe Simona departe de linia de fund.

Simona nu prea a reuşit să urce la fileu, dar a pus-o în dificultate pe Williams de câteva ori pe contre-pied, cu loviturile de forehand. Adversa a fost însă cea care a dictat ritmul de joc.

În fiecare set, diferenţa a fost făcută de un break, Serena impunându-se la acest capitol cu 4-2. Reprezentanta Statelor Unite continuă cursă pentru câştigarea titlului cu un meci în compania polonezei Agnieszka Radwanska. La sfârşitul meciului, ea a avut şi o declaraţie de încurajare pentru Simona: "Este o jucătoare foarte periculoasă, are cam tot ce trebuie pentru a deveni cea mai bună din lume".