Steaua - calificare la limită | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Steaua - calificare la limită

Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în turul al treilea al preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal, după ce fost învinsă de campioana Slovaciei, AS Trencin, cu scorul de 3-2 (2-0), pe Arena Naţională din Capitală, în manşa a doua a turului doi preliminar.
La finalul partidei, antrenorul Stelei, Mirel Rădoi, a declarat că evoluţia din prima repriză l-a dus cu gândul la un eşec drastic din istoria formaţiei sale, 0-4 cu Middlesbrough în semifinalele Cupei UEFA. „Nu a fost un meci de coşmar, ci unul în care am suferit, în special în prima repriză. În primele 20 de minute, am primit două goluri şi am fost nevoit să schimb tactica şi discursul pe care le-am avut înaintea meciului. Nu m-am gândit la meciul cu Rosenborg, mai mult m-am gândit la meciul cu Middlesbrough", a recunoscut Rădoi.

O calificare meritată

Tânărul tehnician a spus că tactica iniţială de joc a fost dată peste cap de cele două goluri primite şi de accidentările lui Stanciu şi Varela. „Din păcate, la 0-2, cu doi accidentaţi, fără suporteri, a trebuit să rezolvăm lucrurile din mers. Până la urmă, băieţii merită felicitări pentru calificare, asta era cel mai important. Chiar dacă jocul nu a fost aşa cum ne-am dorit, până la urmă, importantă este calificarea, a subliniat Rădoi, citat de agerpres.ro.
Fostul internaţional consideră că până la urmă, calificarea este meritată. Am trecut prin momente dificile, am suferit. Nu putem da la fiecare meci două-trei goluri fără să primim. Din păcate, azi am primit trei, dar important e că nu am luat şi golul patru, care însemna ratarea calificării", a subliniat Rădoi. La pauză, la 2-0 pentru AS Trencin, el le-a spus jucătorilor să ridice capetele, pentru că nu era totul pierdut. „Sper că am învăţat din greşeli, chiar dacă am suferit. Trencin este o echipă de turul trei preliminar, nicidecum de turul doi. A dovedit-o şi în această seară şi putem învăţa de la ei", a conchis Rădoi.

AS Trencin a făcut un joc agresiv

Steaua merge mai departe graţie victoriei de la Zilina cu 2-0, dar după că a făcut un meci slab pe teren propriu, salvat doar de trei-patru minute de inspiraţie. În meciul de miercuri, pentru Steaua au marcat Muniru Sulley (57) şi Gregory Tade (60 - penalty), în timp ce golurile oaspeţilor, care au condus cu 2-0 la pauză, au fost înscrise de Wesley (13, 84) şi de Matus Bero (21).

Următorul adversar, Partizan Belgrad

Steaua a reuşit să marcheze în minutul 57, cu şansă, prin ghanezul Muniru Sulley, cu un şut fără preluare de la circa 25 de metri, la vinclu, pe care portarul Semrinec nu a putut să-l oprească. La scurt timp Steaua a reuşit egalarea, 2-2, după ce Hamroun a obţinut un penalty (faultat de Cogley), iar francezul Tade a transformat cu emoţii (60). Atât Muniru, cât şi Tade sunt la primele lor goluri oficiale pentru Steaua.
AS Trencin a ieşit din nou la atac şi Rundic a fost aproape să reia mingea la o lovitură liberă bătută de Koolwijk (65). Speranţele oaspeţilor au părut că sunt spulberate în minutul 74 când au rămas în zece oameni, după eliminarea lui Rundic. Totuşi, AS Trencin a mai marcat o dată, prin Wesley, cu capul, din centrarea lui Jairo, sancţionând pasivitatea apărării Stelei (84).
În turul al treilea, Steaua va întâlni campioana Serbiei, Partizan Belgrad, primul meci fiind la Bucureşti, cu porţile închise, pe 28 sau 29 iulie, iar manşa secundă la Belgrad, pe 4/5 august.