Trei medalii la naţionalele de atletism | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Trei medalii la naţionalele de atletism

La naţionalele indoor de atletism rezervate seniorilor, doi sportivi brăileni au urcat pe podiumul de premiere, ambii la 60 m garduri.

Atleta pregătită de profesoara Irina Roată, Anamaria Ioniţă, s-a clasat pe locul al doilea la tineret şi pe al treilea la seniori, după finala de garduri, iar Aurel Baciu, de la grupa profesorului Mihail Dumitru, a devenit vicecampion naţional în proba similară masculină.

Tot la 60 m garduri Ionuţ Vlaicu s-a clasat pe locul al 5-lea la tineret şi pe al 7-lea la seniori, Ionuţ Mihalcea cu nou record personal a ocupat poziţia a 6-a la tineret şi a 9-a la seniori, categorie de vârstă la care alt brăilean, Ionuţ Lazăr, a ocupat locul al 8-lea.

După ce s-a clasat a treia în calificări, Anamaria Caragaţă a ocupat locul al 4-lea în finală.

Multipla campioană naţională Adelina Gavrilă a câştigat proba de triplusalt feminin cu o performanţă de 13,96 m, însă a avut şi câteva sărituri depăşite, care au măsurat în jur de 14,60 m. Atleta pregătită acum la Brăila de antrenorul care de altfel a şi lansat-o în marea performanţă, Mihail Dumitru, dar care reprezintă clubul bucureştean Steaua, este titulară în lotul României pentru Campionatele Mondiale de sală care vor avea loc în Qatar.

"Se putea şi mai bine, dar la condiţiile de pregătire pe care le avem rezultatele sunt încă bune. Baciu a luat locul lui, însă Adelina Gavrilă se află într-o formă foarte bună şi cu mari şanse de a sări în jur de 14,60 m. De altfel, ea a şi fost nominalizată pentru mondialele de sală care vor avea loc la Doha", a declarat profesorul Mihail Dumitru.