Victor Olenic a bifat cele mai multe minute in turul campionatului | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victor Olenic a bifat cele mai multe minute in turul campionatului

In turul campionatului 2008-2009 pentru CF Braila au evoluat 26 de jucatori, dintre care 6 au fost juniori si tot atitia dintre ei au fost cei care au incheiat junioratul de un an sau doi.
Trei jucatori au evoluat in toate cele 15 partide, Gabriel Bosoi, Emanuel Moldoveanu si juniorul Iulian Ilie, care are insa un atu in fata celorlati colegi ai sai pentru ca el detine si locul al treilea in clasamentul numarului de minute jucate.
Ilie, un junior format de Marcel Adascalului la fosta echipa din Liga a IV-a, SC Adevarat, a evoluat pentru CF Braila 1165 de minute, cu 18 minute mai putin decit ocupantul locului secund, Cosmin Necoara, care a adunat in cele 14 meciuri jucate 1183 de minute.
Lider in acest top este Victor Olenic, fundasul central al CF-ului bifind in sezonul de toamna 1260 din minute in postura de titular. El a marcat golul de trei puncte din prima victorie in deplasare a CF-ului, dar a inscris si in etapa a opta, in partida cistigata de braileni cu 4-1 in disputa de pe Municipal, cu CS Eforie.
Daca nu ar fi fost suspendat o etapa, in runda a treia Olenic ar fi fost singurul integralist la CF Braila.
Golgeterul turului a fost Alin Pinzaru, cu cinci reusite, urmat la un singur gol de Neta si Lupu si de Costel Rosu, cu trei goluri.
Daca ar fi contat si partida cu CS Navodari CF Braila ar fi avut un golaveraj pozitiv, 28-25, si 28 de goluri intr-un sezon nu ar fi fost chiar rau, cum de altfel nu este nici cifra omologata de 25 de reusite, insa cu tot atitea goluri primite formatia braileana face parte din categoria gruparilor cu cea mai slaba aparare.

Alexandru Chipciu - marele cistig al echipei in finalul sezonului

In ultimele etape staff-ul tehnic a renuntat la mare parte dintre fotbalistii pe care i-a adus in vara, insa l-a transferat pe Alexandru Chipciui care s-a integrat foarte repede in lot si a contribuit substantial la ultimele doua succese ale echipei brailene.
Cu actualul lot, in sezonul de primavara, care va debuta in luna martie, CF Braila nu mai poate ataca promovarea, ci doar poate sa-si propuna sa cistige cit mai multe meciuri pentru a ajunge cit mai aproape de podium sau poate, printr-un miracol, pe locul al doilea, cel care permite accederea la barajul de promovare.
Este un vis frumos pentru care elevii lui Mihai Ciobanu si Vasile Darie nu au precupetit nici un efort in aceasta iarna, in care nu au avut vacanta decit o saptamina, pentru ca in restul timpului au mers la sala de forta.
Pentru ca visul sa devina realitate, cei care au promis ca vor sa aduca fotbalul brailean in Liga a II-a, conducerea clubului adica, trebuie sa aduca cel putin patru jucatori valorosi, deoarece numai in felul acesta se poate construi o formatie competitiva atit in acest esalon, cit si in cel la care tinde sa ajunga formatia braileana.

In continuare va prezentam o statistica privind numarul de jocuri, minute si goluri pentru fiecare jucator care a imbracat tricoul CF-ului in sezonul de toamna.