Victorie şi un salt pe locul al patrulea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie şi un salt pe locul al patrulea

Conform aşteptărilor, nou promovata Universitatea Reşiţa a luptat din răsputeri ca să scoată un rezultat pozitiv la Brăila, însă HC Dunărea se găseşte în acest moment într-o formă care-i permite să câştige în faţa oricărei adversare din Liga Naţională, bineînţeles mai puţin în faţa galacticelor de la Oltchim, o formaţie care se confundă cu echipa naţională.
Partida de sâmbătă, din sala Polivalentă, prima pe care handbalistele pregătite de Alexandrina Soare au disputat-o pe teren propriu în 2010 a avut două părţi distincte, o primă repriză echilibrată, pe parcursul căreia ambele combatante au condus la unul sau două goluri şi o a doua dominată categoric de gazde.
A fost 3-3 în minutul 4, după ce oaspetelor le-au fost acordate cu uşurinţă aruncări de la 7 m, 6-6 trei minute mai târziu după care formaţia vizitatoare s-au desprins la două goluri, min. 18: 10-8 pentru Universitatea.
Bucuria echipei vizitatoare a durat doar două minute, pentru că în minutul 20 tabela consemna o nouă egalitate, 10-10, iar după primele 30 de minute Dunărea a plecat la cabine cu un avantaj de două goluri.
În repriza a doua apărarea brăileană a funcţionat mult mai bine, iar Ada Moldovan şi Katalin Jenofi au perforat poarta adversă ori de câte ori au avut ocazia astfel că diferenţa dintre elevele Alexandrinei Soare şi reşiţence a început să se mărească simţitor.
HC Dunărea conducea deja cu 21-14 în minutul 36, apoi şi-a păstrat o diferenţă de şapte lungimi până la finalul partidei, un succes care urcă formaţia brăileană pe locul al patrulea în clasamentul Ligii Naţionale.
Pe parcursul întâlnirii fiecare formaţie a beneficiat de câte 7 aruncări de la 7 m, gazdele le-au transformat pe toate, oaspetele au ratat două.
Transferată de curând la Brăila, Janina Luca a evoluat puţin în această partidă şi a înscris un singur gol.
Golurile formaţiei gazdă au fost înscrise de Moldovan 11, Jenofi 11, Dancu 3, Adespii 2, Mitrea 2, Drăguţ 1, Tomuleanu 1, Luca 1, iar pentru Universitatea au marcat Toma 8, Roiban 3, Marcu 3, Durnea 3, Cricleviţ 3, Haţegan 2, Lazăr 2, Rupa 1.