Victorie la scor pe terenul «lanternei roşii» a campionatului | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie la scor pe terenul «lanternei roşii» a campionatului

Handbalistele brăilene au obţinut o victorie la nouă goluri diferenţă pe terenul ultimei clasate din Liga Naţională de handbal feminin, HC Alba Sebeş, dar rămân pe locul al cincilea în clasament, la doar un punct însă de poziţia a treia a podiumului. HC Dunărea a făcut o primă repriză foarte bună şi practic şi-a asigurat cele trei puncte, partea a doua a fost echilibrată fapt demonstrat şi de numărul de goluri marcate de fiecare combatantă, 11-11. Formaţia pregătită de Costică Buceschi şi Cristian Preda s-a distanţat la patru lungimi la jumătatea primei reprize, 6-2, iar până la finalul acesteia diferenţa s-a tot mărit. A fost 9-3 pentru brăilence în minutul 21, 12-5, şase minute mai târziu şi 15-6 la pauză. În repriza a doua handbalistele de la Alba Sebeş au evoluat mult mai curajos, astfel că partea a doua a meciului a fost echilibrată. HC Dunărea nu a înscris niciun gol timp de opt minute iar HC Alba Sebeş s-a apropiat în două rânduri la doar patru goluri, 13-17 şi 16-20, ultima dată în minutul 51. Brăilencele au avut însă un final de partidă foarte bun şi au refăcut ecartul de nouă goluri. În urma acestui succes HC Dunărea revine în lupta pentru podium iar în runda următoare, când va juca pe teren propriu cu Rapid Bucureşti, poate reveni pe locul al treilea deoarece atât HCM Roman cât şi Corona Braşov au adversare redutabile, CSM Bucureşti şi respectiv HCM Baia Mare.

Pentru HC Dunărea au înscris Zamfirescu 5 goluri, Tiron 5, Moldovan 4, Orşivschi 3, Apetrei 2, Udriştioiu 2, Czeczi 2, Obedeanu 1, Brot 1, Horjea 1, iar pentru HC Alba Sebeş au marcat Ciolan 8 goluri, Hoha 3, Safta 1, Mitrache 1, Dobromir 1, Predoi 1, Pătuleanu 1, Rusu 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054