Victorie mai clară decât o arată scorul | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie mai clară decât o arată scorul

Elevele antrenorilor Băban şi Preda s-au detaşat la patru lungimi, 7-3, au condus cu 13-8 şi au plecat după primele 30 de minute la cabine cu un avans de două goluri, 14-12.
HCM Roman a redus din diferenţă la începutul reprizei secunde, însă cu o Alina Horjea în mare vervă de gol gazdele au înscris de şase ori la rând şi HC Dunărea conducea cu 20-13 în minutul 36, iar după alte patru minute brăilencele aveau un avans de şapte goluri, 21-14, şi partida era deja jucată.
În afară de Horjea, care a marcat 12 goluri, o evoluţie bună a avut-o Ionela Goran, care a revenit pe teren după o lungă accidentare, reuşind să înscrie de două ori în poarta Romanului.
HC Dunărea s-a impus în final cu 29-25, obţinând cea de-a 13 victorie din campionat, şi a ajuns la doar un punct de ocupanta locului secund în clasament, HC Zalău.
Formaţia brăileană are însă două meciuri mai puţin, iar după disputarea lor are şanse mari să urce pe locul al doilea.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 12, Lobach 4, Yuschenko 3, Crăciun 3, Iancu 2, Goran 2, Dragut 1, Constantinescu 1, Eşanu 1, iar pentru HCM Roman, Iuganu 7, Garipova 5, Stoleru 4, Horobeţ 4, Agrigoroaie 2, Gherman 2, Palamariu 1.