Viitorul Ianca scoate un punct cu CS Afumaţi, graţie portarului Mitrea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Ianca scoate un punct cu CS Afumaţi, graţie portarului Mitrea

• cu toate că nu a contat în atac, în minutul 87 Viitorul putea marca golul victoriei însă Dima a ratat din 4 metri

Viitorul Ianca a reuşit să termine la egalitate, 0-0, partida de pe teren propriu cu echipa de pe locul al doilea, CS Afumaţi, graţie intervenţiilor foarte bune ale portarului Cristian Mitrea. Doar pe finalul meciului, Viitorul a reuşit să-şi creeze o şansă mare de gol, în rest echipa vizitatoare a fost cea care a controlat partida de pe stadionul Ştefan Vrăbioru.

Cristian Mitrea s-a remarcat pentru prima dată în acest joc în minutul 11, când a respins mingea şutată de Buduroi, aceasta a ajuns la Dedu care, de la marginea careului mare, a trimis-o peste transversală. Jocul s-a echilibrat pentru o perioadă de aproape un sfert de oră, după care tot CS Afumaţi şi-a trecut în cont alte două ratări, semnate de Buduroi (min. 34), care de la 20 de metri a şutat plasat dar Mitrea a respins din nou mingea, apoi Ghiţă (min. 40) a trimis mingea peste poartă. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Mitrea a pus un picior salvator la şutul lui lui Lupuleţ din 4 metri, iar după primele 45 de minute tabela a rămas nemodificată, 0-0.

Partea a doua a început cu alte două şanse de gol în contul oaspeţilor însă în minutul 46 Mitrea a reţinut mingea şutată la colţul scurt de Buduroi, iar Lupuleţ (min. 50), de la marginea careului mic, a şutat direct în portarul Viitorului.

Viitorul Ianca a şutat pentru prima dată pe spaţiul porţii în minutul 63, prin Dima, dar Obretin nu a avut niciun fel de emoţii. A urmat un voleu al lui Măgureanu (min. 68), însă şi de aceastădată Mitrea s-a remarcat şi a prins migea care se ducea sub transversală.

Gazdele au obţinut o lovitură liberă în minutul 70 dar Necoară a trimis mingea în zid, a urmat un contraatac al oaspeţilor, Vasile i-a pasat lui Neamţu, care, din 8 metri, a trimis mingea peste transversală.

Cu toate că nu i-a pus mari probleme adversarei în faza de atac, Viitorul Ianca putea câştiga acest meci dar, în minutul 87, la centrarea foarte bună a lui Mucuţă, Dima, din 4 metri, a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Viitorul Ianca: Mitrea – Coteţ (min. 72: Moroşan), Preda, Stănciulescu, Necoară – Colniceanu, M. Dima, Olenic, Păvălache – A. Radu (min. 78: Ndigwe), M. Coman (min. 62: Mucuţă).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054