Vineri 13 aprilie, zi cu ghinion pentru echipele de fotbal brăilene | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Vineri 13 aprilie, zi cu ghinion pentru echipele de fotbal brăilene

În Vinerea Mare ambele formaţii divizionare brăilene au pierdut la scor partidele pe care le-au avut de disputat în etapa a 21-a.
CF Brăila a continuat seria meciurilor slabe şi a înregistrat a treia înfrângere consecutivă, de data aceasta la scor de neprezentare şi, din pretendentă la promovare, a ajuns o formaţie de pluton.
CSMS Iaşi a deschis scorul cu cinci minute înainte de finalul primei reprize prin Gado care a şutat plasat la colţul lung, după o pasă primită de la Claudiu Tudor şi, după numai trei minute, servantul de la primul gol, a centrat perfect în careul brăilean şi Milea a marcat pentru 2-0.
Ultimul gol al partidei a fost înscris în minutul 90 de Herghelegiu.
În urma acestei înfrângeri CF Brăila a căzut pe locul al 7-lea iar visele de mărire ale grupării de la Dunăre s-au spulberat definitiv.

Conpet învinsă de lideră în propriul fieff

Tot de la 17.00, la Ianca, pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", Conpet Cireşu a primit vizita liderei seriei a doua a Ligii a III-a, Unirea Slobozia.
Dacă în tur elevii lui Vasile Darie şi Ionel Ivan au reuşit să producă o mare surpriză, 1-1 la Slobozia, partida retur a fost câştigată de lideră cu 2-0, graţie golurilor marcate de V. Gheorghe si Ibrian, în prima repriză.
După acest eşec formaţia din Cireşu a coborât pe locul al 13-lea, fiind ameninţată în acest moment cu retrogradarea.