Voinţa Vişani - Dunărea Gropeni - Capul de afiş al etapei a 18-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Voinţa Vişani - Dunărea Gropeni - Capul de afiş al etapei a 18-a

Revelaţia turului, Voinţa Vişani, ocupă locul al 6-lea înaintea acestei dispute şi, în calitate de echipă gazdă, poate beneficia de aportul publicului spectator pentru a obţine victoria în faţa unei grupări care a nu a excelat de la reluarea campionatului. Dunărea Gropeni are însă un lot valoros şi poate produce o surpriză în partida de astăzi.

Alte meciuri interesante sunt cele de la Tufeşti, Cazasu şi Ianca, în timp ce ocupanta locului secund, Victoria Traian, porneşte cu prima şansă pe terenul "lanternei roşii" a campionatului, Victoria Deduleşti.
Înaintea acestei etape, Fortino Ianca se află pe primul loc, cu 45 de puncte, podiumul fiind completat de Victoria Traian 42 puncte şi FC Tufeşti 37 puncte.

Fără surprize în optimile Cupei României - faza judeţeană

Miercuri, 4 aprilie, s-au desfăşurat partidele din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la fotbal - faza judeţeană, au fost multe jocuri interesante dar nu s-au înregistrat surprize.
Fortino, deşi a mizat pe o echipă cu mulţi juniori, s-a impus cu 2-1 la Pandurii Tudor Vladimirescu. Jocul a fost spectaculos şi ar fi putut intra în prelungiri dacă gazdele ar fi înscris în ultimul minut al prelungirilor, dar mingea a lovit transversala porţii oaspeţilor şi echipa din Ianca merge mai departe.
Practic, rezultatul meciului a fost decis de gafele impardonabile ale portarului echipei Pandurii, Ionuţ Golea. Acesta nu a intervenit la o minge uşoară şutată, din lovitură liberă de Andrei Ciucaşu (min. 49) iar în minutul 79 a fost spectator la realizarea lui Irimia.
Echipa gazdă, Pandurii Tudor Vladimirescu, a marcat un gol spectaculos prin Alexandru Marcu (min. 54) şi a mai irosit alte câteva oportunităţi în prima repriză şi în finalul meciului.
Scorul etapei l-a realizat Viitorul Însurăţei, care a dispus cu 7-0 de Victoria Cazasu, în rest s-au înregistrat rezultate normale.
Următoarea etapă va avea loc pe 2 aprilie.