Voinţa Vişani a relansat lupta pentru locul întâi | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Voinţa Vişani a relansat lupta pentru locul întâi

Un rezultat de acest gen s-a înregistrat sâmbăta trecută pe stadionul Ştefan Vrăbioru din Ianca, acolo unde Fortino a fost condusă în două rânduri, iar partida dintre lideră şi Voinţa Vişani s-a încheiat nedecis, 2-2. Cu un golaveraj superior, Fortino rămâne pe primul loc în clasament, dar are acelaşi număr de puncte, 49, ca şi ocupanta locului secund, Victoria Traian, cu menţiunea că în caz de egalitate de puncte, la finalul sezonului gruparea din Traian este cea care merge la barajul de promovare pentru Liga a III-a, pentru că a câştigat ambele partide cu echipa din Ianca în acest campionat.
Timp de 45 de minute, Voinţa Găiseanca a sperat într-un rezultat pozitiv la Făurei şi, implicit, în salvarea de la retrogradare. În repriza a doua, însă, jucătorii de la CS Făurei, cu o condiţie fizică superioară adversarilor, au dominat categoric şi au câştigat cu 3-1.
Cea de-a doua formaţie aflată în lupta pentru menţinerea în acest eşalon, Avântul Mircea Vodă, a pierdut cu 1-6 pe teren propriu în faţa ocupantei locului al treilea, FC Tufeşti.
După ce a fost condusă cu 1-0 la pauză, Siretul Vădeni a câştigat cu 2-1 duelul cu ultima clasată, Victoria Deduleşti, iar Dunărea Gropeni s-a impus într-un mod categoric la Şuţeşti, oaspeţii având victoria asigurată încă din minutul 6, când conduceau deja cu 2-0.
După etapa a 19-a, podiumul arată astfel: 1 Fortino Ianca 49 puncte, 2 Victoria Traian 49 puncte, 3 FC Tufeşti 43 puncte.

Rezultatele şi marcatorii etapei a 19-a:
Fortino Ianca - Voinţa Vişani 2-2 (2-2)
Bratosin (min. 3), S. Butiseacă (min. 25) / Nazâru (min. 2), Dobrică (min. 23)
CS Făurei - Voinţa Găiseanca 3-1 (1-1)
Cristea (min. 14, 61), Trestian (min. 89) / Bădără (min. 25)
Viitorul Galbenu - Sportul Chiscani 2-2 (0-1)
Ş. Feraru (min. 47), Jercan (min. 67) / Crăciun (min. 4), Jercăianu (min. 60)
Avântul Mircea Vodă - FC Tufeşti 1-6 (0-6)
Anghel (min. 73) / Marin (min. 12, 14), Gologan (min. 23, 26, 29, 38)
Siretul Vădeni - Victoria Deduleşti 2-1 (0-1)
Dimache (min. 71), Stan (min. 77) / Bratosin (min. 7)
Victoria Traian - Victoria Cazasu 5-1 (2-1)
Vioreanu (min. 5, 87), Lupaşcu (min. 9), Mitrea (min. 46), Huţu (min. 68) / Ştergărel (min. 5)
Voinţa Şuţeşti - Dunărea Gropeni 0-4 (0-2)
Mogoş (min. 4, 85), V. Durbacă (min. 6), Matei (min. 53).

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro