Antrenament cu public pentru gazde | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Antrenament cu public pentru gazde

Cu toate că în săptămâna premergătoare partidei se zvonea că din cauza faptului că nu au mai primit niciun ban de mai bine de o lună de zile brăilenii nu se vor omorî pe teren în partida care trebuia să reprezinte derby-ul etapei, vinerea trecută elevii lui Darie au mai bifat un succes la scor, la capătul unui joc în care spectatorii au văzut şi multe goluri, dar şi faze spectaculoase. Fără Gheorghe Bunea Stancu pe banca tehnică, gazdele au evoluat încă din primul minut dezinvolt, fără trac. Practic, brăilenilor le-a trebuit doar şase minute pentru a deschide scorul, Bosoi a trecut în viteză de câţiva adversari pe flancul drept, a centrat în faţa porţii şi Ndigwe a îndeplinit o simplă formalitate. După trei minute, la capătul unei acţiuni colective, Nelu Bucă a marcat pentru 2-0, iar după o cursă personală, ca printre jaloane, Stăncioiu a stabilit scorul primei reprize, 3-0 pentru CF Brăila.

Pambac a beneficiat pe finalul reprizei de un corner şi Câmpanu a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă, iar la următoarea fază l-a imitat Dornescu.

Goluri multe şi spectacol în partea secundă

Dacă în prima repriză elevii lui Vasile Darie au fost preocupaţi numai de scor, în partea a doua, pe lângă cele cinci goluri marcate au făcut şi spectacol.
În faţa unei echipe lipsite de cei mai valoroşi jucători, portarul Costel Câmpeanu şi Ganea şi cu Radu Ciobanu şi Hanga în teren doar în partea a doua a întâlnirii, CF Brăila şi-a continuat recitalul de goluri. După două acţiuni superbe, începute în propria jumătate de teren şi continuate în viteză până în careul advers soldate cu tot atâtea ratări, gazdele s-au distanţat la 5-0 graţie unei "duble" ale golgeterului Bucă. Atacantul brăilean a câştigat în minutul 55 duelul cu Geamăn şi l-a învins pe Milea, iar două minute mai târziu a şutat în vinclul porţii adverse după o centrare ideală a juniorului Marius Oprea.
Cu toate că aveau deja asigurată victoria, gazdele au continuat asediul la poarta formaţiei vizitatoare şi până la finalul partidei au mai înscris de trei ori prin Stăncioiu (min. 64), Panait (min. 78), iar cu două minute înainte de fluierul final, prin Bosoi, care de altfel a stabilit şi scorul partidei, 8-0.
În urma acestui rezultat, coroborat cu înfrângerea liderei Politehnica Iaşi la Dunărea II Galaţi, CF Brăila preia locul întâi în grupă, iar un mare merit în realizarea victoriei care a produs saltul mult aşteptat de toţi brăilenii îl au atât jucătorii, care au respectat întocmai sfaturile antrenorului, dar şi Vasile Darie, care a pregătit scenariul pentru acest meci.

CF Brăila: Mitrea (min. 82: Botaş) - Bosoi, Gurguiatu, Şerban, Necoară - Drăguş (min. 71: V. Gheorghe), Stăncioiu, Ndigwe (min. 61: Stănciulescu) - Oprea, Bucă (min. 65: Panait), Badea.