Avântul Cireşu a câştigat primul derby al sezonului de primăvară | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Avântul Cireşu a câştigat primul derby al sezonului de primăvară

Etapa inaugurală a sezonului de primăvară a programat şi primul derby al Ligii a IV-a, CF Brăila II - Avântul Cireşu, un meci care s-a încheiat conform previziunilor, cu victoria formaţiei vizitatoare.

Întărită cu câţiva jucători cu experienţă de la CSO Ianca, grupare care s-a retras din campionat în această iarnă, Avântul avea deja un avantaj de două goluri la pauză în urma reuşitelor lui Gatiu (min. 6) şi Mâţă (min. 24). Repriza a doua a fost una foarte echilibrată, în care ambele combatante au trecut în câteva rânduri pe lângă gol, singurii care au reuşit, totuşi, să marcheze fiind gazdele, prin Negulescu, în minutul 88, prea târziu însă ca satelitul CF-ului să mai poată schimba soarta partidei.

Lidera, Viitorul Ianca s-a impus la o diferenţă de două goluri pe terenul penultimei clasate, după ce la pauză scorul a fost egal, 0-0, golurile învingătorilor fiind înscrise de Baciu (min. 60) şi Durbacă (min. 80).

Scorul etapei, 4-0 l-a realizat Recolta Tufeşti în disputa de pe teren propriu cu Victoria Deduleşti. Elevii lui Viorel Cozma au controlat jocul de la un capăt la celălalt al partidei, însă toate golurile le-au marcat abia în partea secundă a întâlnirii prin Baicu (min. 63, 89), Popârţac (min. 65) şi Coman (min. 85).

Echilibrat şi spectaculos a fost meciul dintre ultima clasată, Pressing Brăila şi revelaţia turului, Avântul Chiscani. Tânăra formaţie gazdă a condus de două ori, dar de fiecare dată oaspeţii au restabilit egalitatea. Pressing a condus cu 1-0 la pauză, graţie reuşitei lui Felix Marin, din penultimul minut al primului act, însă Iulian Durbacă a egalat în minutul 54. Andrei Roadecincu le-a adus din nou în avantaj pe gazde, însă speranţele elevilor lui Nicolae Anghel într-o victorie au fost spulberate de Zărnescu zece minute mai târziu.

După această etapă podiumul în Liga a IV-a se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 38 puncte, 2 CF Brăila II 31 puncte, 3 Avântul Cireşu 31 puncte.