Favoritele au obţinut succese pe linie | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Favoritele au obţinut succese pe linie

Prima etapă a turului Ligii a IV-a la fotbal s-a încheiat cu cinci victorii ale formaţiilor vizitatoare, o remiză şi doar un succes al gazdelor, beneficiară fiind nou promovata FC Urleasca.

Derby-ul de la Chiscani a fost câştigat într-o manieră debordantă de Recolta Tufeşti, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 30, graţie reuşitei lui I. Durbacă. Echipa pregătită de Viorel Cozma a restabilit egalitatea prin Fănel Ghioca, iar Rodicenco (min. 41) a stabilit scorul primei reprize, 2-1 pentru Recolta Tufeşti. În repriza a doua oaspeţii au mai înscris de două ori prin ex-petroliştii Ghioca şi Ioniţă şi s-au impus cu 4-1.
Cu toate că a evoluat în deplasare, Avântul Cireşu a trecut lejer de Victoria Cazasu, la capătul unei partide în care Ionel Gatiu a realizat un hat trick, iar Popa o "dublă", golul de onoare al gazdelor fiind marcat de Olteanu cu un minut înaintea încheierii partidei.

La fel de uşor, cu toate că scorul nu o arată, s-a impus şi Victoria Traian în deplasarea de la Deduleşti, golurile învingătorilor fiind înscrise de Mihăiţă Stoian (min. 29) şi Băndărică (min. 41).

Avântul Mircea Vodă şi Voinţa Găiseanca sunt celelalte două formaţii care au plecat cu toate punctele din deplasările de la Berteşti şi Făurei.
Formaţia din Mircea Vodă a condus cu 6-1, în minutul 68, însă gazdele au avut un final bun de meci şi au reuşit să reducă din diferenţă. Graur (min. 3, 58), Dociu (min. 41, 46), Bălan (min. 56) şi Fuior (min. 68) au înscris pentru oaspeţi, Cerchia (min. 21), Fedeleş (min. 76) şi Steluţă Drăghici (min. 80, 85) pentru Dacia Berteşti.

Singura formaţie care şi-a valorificat avantajul terenului propriu a fost FC Urleasca, însă victoria acesteia s-a conturat abia în ultimele şapte minute. Unirea Măxineni a deschis scorul prin Matei în minutul 38, însă pe finalul meciului gazdele au restabilit egalitatea prin Constandache (min. 83) şi şi-au asigurat toate punctele după reuşitele lui Spătaru (min. 88) şi Jugănaru (min. 90).