FC Urleasca a fost ridiculizată în propriul fieff de Victoria Traian | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Urleasca a fost ridiculizată în propriul fieff de Victoria Traian

Majoritatea partidelor din etapa a 12-a au fost echilibrate în prima repriză, dovadă stând cele trei rezultate de egalitate consemnate la pauză, la Făurei, Berteşti şi Cazasu, precum şi scorul intermediar de la Deduleşti, acolo unde lidera, Recolta Tufeşti, conducea după primele 45 de minute doar cu 1-0.

Scorul etapei s-a consemnat la Viziru, acolo unde echipa gazdă, Tractorul, a pierdut cu 1-5 disputa cu nou promovata Unirea Măxineni. Meciul a fost la discreţia oaspeţilor, din tabăra cărora s-a remarcat atacantul Ionuţ Matei, autor al unui hat trick. Dobrin (min. 4) şi Marcu au mai înscris pentru osapeţi, singurul gol al gazdelor fiind realizat de Iacob în minutul 25.

Cazan (min. 17), Grosu (min. 68) şi Andrieş (min. 77) au înscris golurile liderei Recolta Tufeşti în partida câştigată de elevii lui Viorel Cozma, cu 3-0 pe terenul Victoriei Deduleşti.

Victoria Traian şi Avântul Cireşu sunt celelalte două formaţii care sâmbătă s-au impus în deplasare. Dacă gruparea din Traian nu a avut probleme în a-şi adjudeca victoria la FC Urleasca, în schimb elevii lui Ionel Ivan s-au chinuit serios pentru succesul de la Berteşti. Gazdele au deschis scorul în minutul 8 prin Cerchia, însă după numai şapte minute Harabagiu a restabilit egalitatea şi totodată a stabilit şi scorul primei reprize, 1-1. Oaspeţii au început în forţă repriza a doua şi au trecut în avantaj, graţie reuşitei lui Butiseacă, însă şi de data aceasta au trecut numai şapte minute până la restabilirea echilibrului, Crăciunescu reuşind să trimită mingea în plasa porţii formaţiei vizitatoare. Mult mai experimentată, Avântul Cireşu a reuşit în final să-şi adjudece toate punctele puse în joc graţie reuşitei lui Butiseacă din minutul 77 şi astfel Avântul se menţine pe locul secund în clasament.

Hat trick-ul lui Cloşcă a tranşat meciul de la Galbenu în favoarea gazdelor, iar Victoria Cazasu a câştigat la limită, 3-2 întâlnirea cu Sportul Chiscani, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1 după golurile marcate de M. Popescu (min. 6) pentru gazde şi respectiv Crăciun (min. 20) pentru oaspeţi. Sportul a reuşit să treacă în avantaj la trei minute de la reluare, după golul înscris de Zărnescu şi începea să se prefigureze una dintre surprizele rundei, numai că Victoria Cazasu a crezut în şansa ei, a preluat iniţiativa şi în minutul 74 a restabilit egalitatea prin Olteanu, iar cu un minut înainte de expirarea timpului regulamentar de joc Alin Martinescu a marcat şi astfel a tranşat victoria în favoarea gazdelor.
La Făurei scorul a fost egal după primele 45 de minute, însă în final gazdele s-au impus cu 4-2, Călătoaie (min,. 39, 49, 66) şi Ciurea (min. 57) fiind marcatorii formaţiei din Făurei, Graur (min. 17) şi Bisoceanu (min. 69) cei ai oaspeţilor.

După 12 etape, Recolta Tufeşti are maximum de puncte, 33, ea fiind urmată de Avântul Cireşu 31 puncte, FC Urleasca şi Victoria Traian ambele cu câte 27 de puncte.