Finală cu prelungiri şi lovituri de departajare | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Finală cu prelungiri şi lovituri de departajare

Susţinută de o galerie care a cântat pe tot parcursul întâlnirii, Viitorul Ianca a avut mai mult posesia mingei şi cele mai multe situaţii de gol, însă, Recolta Tufeşti a fost echipa care a desenat mai frumos pe teren, cu toate că în ultimele cinci minute din timpul regulamentar de joc plus cele două reprize de prelungiri a jucat în inferioritate numerică din cauza eliminării corecte a lui Coman.

Viitorul a ratat deschiderea scorului la capătul primului sfert de oră al primei reprize când Andrei Crăciun a şutat pe lângă poartă deşi se afla doar la 2 m de ea, iar Baltă (min. 22) a executat o lovitură liberă de la 22 m pe lângă zid dar şi pe lângă ţintă.

Fazele notabile din repriza a doua au fost dubla ratare a elevilor lui Adrian Baldovin, din minutul 56, când pe rând Durbacă şi Crăciun au luftat la câţiva metri de poarta apărată de Drăgan şi eliminarea lui Coman.

În prelungiri Viitorul a trimis de două ori mingea în bară

Formaţia din Ianca a fost la un pas de a deschide scorul la jumătatea primei reprize de prelungiri, numai că mingea trimisă cu capul de Postolea a lovit transversala.

Finalul primei reprize de prelungiri a adus şi singurele goluri din acţiune ale partidei, cele marcate pe rând de Baltă (min. 101) şi Durbacă (min. 104).

Viitorul Ianca a mai trimis odată mingea în bara porţii adverse astfel că, şi după prelungiri, scorul a fost egal, 1-1, fapt pentru care s-a trecut la loteria penalty-urilor.

Baltă, Bogdan, Cazan şi Ghioca au marcat pentru Recolta în timp ce pentru Viitorul doar Podaru, pentru că Grozea şi Durbacă au şutat în portarul advers astfel că formaţia din Tufeşti reuşeşte să cucerească trofeul, după ce şi anul trecut a ajuns în ultimul act al fazei judeţene.

Echipament, cupe şi diplome pentru cele mai bune formaţii

La finalul meciului, în cadrul unei festivităţi, Asociaţia Judeţeană de Fotbal a acordat premiile devenite deja tradiţionale, cupe, diplome şi echipament sportiv celor mai valoroase echipe din campionatele pe care le organizează.

Câştigătoarea cupei, Recolta Tufeşti a primit diplomă, o cupă şi un set de echipament, finalista, o diplomă şi trei mingi, dar şi o frumoasă cupă şi alte două mingi drept recompensă pentru câştigarea Ligii a IV-a.

Cupa fair play şi trei mingi i-au revenit echipei Pressing şi de asemenea au fost acordate trei seturi de echipament celor două câştigătoare ale Campionatului judeţean, FC Urleasca şi Siretul Vădeni precum şi echipei de juniori a CF Brăila.
Festivitatea de premiere a fost oficiată de preşedintele AJF, Marin Petrescu şi Adelin Soare, preşedintele Consiliului de Administraţie de la CF Brăila.

Acţiunea s-a încheiat la un gratar cu mici şi bere oferite de conducerea AJF Brăila.