"Rezultatul a fost influențat de arbitrul de centru" | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

"Rezultatul a fost influențat de arbitrul de centru"

Formația din Însurăței a fost la un pas de prima victorie în deplasare din acest tur de campionat și chiar putea fi una la scor, însă din cauza ratărilor s-a întors de la Călărași cu un singur punct.
Viitorul și-a tatonat adversara în primul sfert de oră și apoi, în doar opt minute a reușit să înscrie de două ori prin Teodor Lupașcu. Vârful de atac al formație din Însurăței a profitat de o gafă a portarului gazdelor în minutul 19 și și-a adus coechipierii în avantaj și tot el a finalizat, pentru 0-2, după o lovitură liberă executată de Gigel Costache și o pasă la întâlnire a lui Vioreanu.
Până la finalul primei reprize oaspeții au mai irosit încă de două două ocazii de a majora scorul prin Baicu și Dobre.
A venit însă minutul 62, când juniorul Alexandru a gafat și Dunărea Călărași a redus din diferență prin Ștefan.
Viitorul a mai avut șansa de a înscrie însă Marius Coman (min. 83) și Huțu (min. 88) nu au ales cele mai bune soluții din poziții centrale.
Gazdele au forțat și în minutele de prelungire au reușit să egaleze în urma unui penalty ușor acordat de centralul partidei. Onofrei a șutat de la marginea careului mic, Mușat a făcut o preluare pe piept, însă arbitrul de centru a arătat punctul cu var și Ștefan a stabilit scorul final, 2-2.
"Meritam să câștigăm, am fost net superiori gazdelor, dar rezultatul în opinia mea a fost influențat de arbitrul de centru, care le-a făcut cadou gazdelor un penalty în minutul 95 sau 96", a declarat la finalul partidei Paul Alexandru, președintele echipei Viitorul Însurăței.

Viitorul: Tudor - Alexandru, Mușat, Paraschiv, Cheleș - M. Coman, Vioreanu, Baicu, Costache - Lupașcu, Dobre.
În repriza a doua au mai evoluat Merloi, Huțu și Gheorghiță.