SPORT. Masacru în prima semifinală a CM de fotbal: Germania-Brazilia 7-1 (5-0) | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

SPORT. Masacru în prima semifinală a CM de fotbal: Germania-Brazilia 7-1 (5-0)

Prima semifinală a CM de fotbal 2014 din Brazilia s-a dovedit a fi un dezastru pentru echipa țării gazdă. Deși brazilienii au început meciul în forță, având primul șut spre poartă, germanii au fost cei care au marcat primii, în minutul 11, prin Thomas Muller, care a profitat de o greșeală gravă a apărării Seleçao. Doar 12 minute au trecut și nemții marchează din nou, prin Klose. Acesta este însă primul dintr-o serie de goluri la rafală, toate pentru Germania: Kroos, min. 25 3-0, din nou Kroos, două minute mai târziu, iar Khedira ridică nivelul coșmarului brazilian la un incredibil 5-0 după doar 30 de minute de joc!
Echipa braziliană pare să nu mai găsească direcția spre poarta Germaniei și tot nemții sunt cei care ratează în minutul 31: mingea șutată de Kroos se scurge pe lângă bara porții nefericitului Cesar.
După pauză, cei care înscriu sunt tot germanii, prin Schuerrle (min. 69 și 79). Pe stadionul din Belo Horizonte se mai aud doar suporterii Germaniei. În ultimul minut de joc, Ozil a șters bara porții lui Cesar, însă imediat brazilienii reușesc să marcheze golul de onoare prin Oscar.

Scorul amintește de partida Germania - Arabia Saudită, disputată la CM de fotbal 2002 și încheiată cu scorul de 8-0. Atunci, scorul la pauză a fost 4-0. De adăugat că în finala acelui campionat Germania a fost învinsă de Brazilia, scor 0-2, prin dubla lui Ronaldo.

Așadar, Germania este prima finalistă a acestui Campionat Mondial de fotbal. Cealaltă va fi decisă miercuri seară în partida în care Argentina va încerca să salveze onoarea Americii de Sud în fața Olandei.