Trei medalii au obţinut brăilenii la naţionalele de atletism ale copiilor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Trei medalii au obţinut brăilenii la naţionalele de atletism ale copiilor

La primele finale ale sezonului de atletism în aer liber, cele rezervate copiilor, sportivii brăileni au obţinut numai trei medalii.

Singura atletă care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a fost Viorela Raluca Muşat, de la Liceul cu Program Sportiv, care a câştigat proba de 60 m garduri cu timpul de 10:04 secunde, în timp ce colegele ei care au prins finala, Daniela Novac de la CSM şi Elena Griţcă de la LPS au ocupat poziţiile a patra şi respectiv a şasea.

Medalie de argint a obţinut Robert Oaie de la LPS, în concursul similar al băieţilor, într-o finală extem de disputată, în care brăileanul a realizat timpul de 09:68 secunde, iar câştigătorul, Antoniu Opriş din Dej, 09:67 secunde. Tot în proba masculină de 60 m garduri Silviu Ivan (LPS) s-a clasat pe locul al şaselea.

Singura medalie de bronz i-a revenit tot lui Robert Oaie, la capătul finalei de săritură în lungime. Oaie a sărit 5,40 m şi a ocupat locul al treilea, iar colegii lui Cosmin Chioibaşu şi Silviu Ivan au încheiat concursul pe locurile al şaptelea şi al zecelea.

În proba de 60 m plat Chioibaşu s-a clasat pe locul al patrulea, iar Mariana Moroeanu s-a clasat a şasea la aruncarea greutăţii.

La Campionatele Naţionale de atletism pentru copii care s-au derulat pe data de 18 iunie au participat 454 de sportivi, 191 în întrecerea masculină şi 263 în cea feminină de la 91 de cluburi din ţară.