Băndărică şi Lupaşcu au îngenunchiat echipa fanion a Brăilei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Băndărică şi Lupaşcu au îngenunchiat echipa fanion a Brăilei

Prima mare ocazie a oaspeţilor a fost irosită de Mândroasa (min. 14) care de la doar 2-3 m de poarta lui Tudor a şutat imprecis.
În continuare s-a jucat pe contre. După un corner executat de Pascu, V. Nicolae a ratat de la 6 m, în replică, în minutul 24, Baicu a scăpat pe contraatac dar s-a împiedicat în minge, iar după această fază s-a accidentat şi a fost înlocuit.
Cu şase minute înainte de finalul primei reprize Barbu a întârziat momentul şutului, după care trimis prea uşor spre poartă şi Botaş a reţinut mingea, iar la faza următoare Mândroasa a şutat pe lângă ţintă.

Gazdele au marcat de două ori în repriza a doua

Echilibrul de forţe s-a rupt în minutul 53, când V. Nicolae l-a faultat în careu pe Băndărică şi arbitrul partidei a dictat atât eliminarea fundaşului brăilean cât şi penalty în favoarea gazdelor, pe care l-a transformat impecabil tot Băndărică.
Intrat în joc în minutul 50 în locul lui Ciocianu, Teodor Lupaşcu a devenit un real pericol pentru poarta lui Botaş. El a fost blocat in extremis în minutul 61 de Olenic, însă zece minute mai târziu a prins un lob de la 16 m care l-a lăsat spectator pe Botaş, iar la 2-0 gazdele aveau deja victoria asigurată.
Până la finalul partidei fiecare formaţie a mai periclitat câte o dată poarta adversă, oaspeţii prin Mândroasa, gazdele în urma unei acţiuni ale lui Ionel Vioreanu, însă tabela nu s-a mai modificat.
În urma acestei victorii Viitorul Însurăţei a făcut rocadă în clasament cu CSM Medgidia şi are din nou două puncte avans faţă de formaţia dobrogeană, însă până să-şi vadă visul împlinit, elevii lui Ionel Iuga mai au destul de muncit în următoarele cinci etape.

Viitorul: Tudor - V. Alexandru, Moroianu, Bratu, A. Coman - Vioreanu, Barbu (min. 70: Cotigă), Ciocianu (min. 50: Lupaşcu), Băndărică (min. 60: Matei) - Harabagiu, Baicu (min. 30: Huţu).
CF Brăila: Botaş - Bosoi, V. Nicolae, Olenic, Necoară - Drăguş, Stănciulescu, Pascu, M. Coman (min. 46: Iosofache) - Mândroasa, Pânzaru (min. 76: Costache).