Cupa României la fotbal - etapa a IV-a judeţeană | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Cupa României la fotbal - etapa a IV-a judeţeană

Miercuri după-amiază s-au desfăşurat partidele din cadrul celei de-a patra etape judeţene ale Cupei României la fotbal şi cu două excepţii rezultatele au fost cele aşteptate.
Doar două formaţii din Campionatul Judeţean au reuşit să promoveze în etapa sferturilor de finală, Spicul Râmnicelu, care graţie reuşitei lui Traian Ceamă din minutul 89, a trecut cu 1-0 de Victoria Traian, una dintre protagonistele actualei ediţii ale campionatului Ligii a IV-a şi FC Urleasca, deţinătoarea trofeului realizând scorul etapei, 9-1, în faţa unei alte echipe din cel de-al patrulea eşalon fotbalistic, Victoria Deduleşti.
Singura întâlnire în care a fost nevoie de prelungiri şi de lovituri de departajare pentru a se desemna echipa învingătoare a fost cel dintre Voinţa Găiseanca şi CS Făurei. Meciul a fost alert, cu multe faze de poartă, dar şi cu tot atât de multe ratări.
Gazdele au deschis scorul în minutul 57, prin Răducu Bădără, însă cu zece minute înainte de încheierea timpului regulamentar de joc, în urma unei faze fixe, Bogdan Lazăr a restabilit egalitatea şi a trimis partida în prelungiri. Însă nici cele două reprize suplimentare nu au avut darul să stabilească învingătoarea, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, de la 11 m. Gazdele au înscris de cinci ori, oaspeţii doar de patru ori şi astfel Voinţa Găiseanca a fost cea de-a opta echipă calificată în faza următoare a competiţiei.
Echipele care au cele mai mari şanse de a-şi disputa finala în acest an, Viitorul Ianca şi Recolta Tufeşti au obţinut victorii categorice în deplasare.